Telefon: +420 725 994 779
Provozní doba: Po-Pá 08:00-16:00

Jak se provádí práškové lakování v lakovnách?

Železné ploty se natírají především proto, aby nerezavěly. Velkou pozornost je přitom nutné věnovat záhybům, spojům a svárům. Tam by se mohla držet voda nebo srážet vlhkost, která se tak snadno dostane  k obnaženému kovu. Jaký je rozdíl mezi nátěrem svépomocí a u profesionálů?

Jak na správné lakování kovového plotu

Povrchovou úpravou plot chráníte před UV zářením, vlhkostí i povětrnostními vlivy. Natírání plotu se liší podle toho, zda se jedná o nový plot, udržovací nátěr nebo opravu poškozeného nátěru. Pořízení plotu, ať už vlastními silami nebo na klíč, není malou investicí, proto se o něj vyplatí pečovat.

Mezi nejodolnější kovy pro výrobu plotů patří hliník, který díky svým vlastnostem nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Pokud však doma máte plot z ocele, je potřeba o něj dobře pečovat, protože právě ten podléhá korozi ochotně a rychle. Nátěrem plot nejen chráníte, ale také jej můžete barevně přizpůsobit vzhledu domu a zahrady.

Údržba kovu je dána jeho stavem, tedy stářím a mírou koroze. Někdy postačí jen drobnější opravy a nový vrchní nátěr. Při větším poškození je však potřeba nátěr oškrábat až na kov, aplikovat antikorozní nátěr a na něj nátěr vrchní. Setkat se však můžete i s antikorozními barvami, které tvoří i vrchní nátěr.

Obrázek: Údržba se odvíjí od stavu kovového plotu.

Lakování nového plotu

Nové a ještě nepoškozené ploty se ochranným lakem na plot musí ošetřit co nejdříve. Před aplikací je potřeba materiál očistit a odmastit. Poté si zvolte základovou barvu nebo materiál, který bude plnit funkci barvy podkladové a finální.

Údržbové lakování

Průběžnou péči se vyplatí věnovat i plotům s nepoškozeným nátěrem. Pokud na plotu není patrná rez ani jiné poškození, postačí na starou barvu nanést barvu novou. Jedná se o nanesení nové udržovací barvy, ale také je možné změnit její odstín.

Barvu je potřeba nanášet na čistý a odmaštěný povrch, kterého dosáhnete pomocí vody se saponátem. Barvu můžete nanést v jedné nebo více vrstvách. Vždy ale platí, že musíte použít stejný typ barvy, který jste použili dříve. Nesmí se tedy kombinovat syntetická a vodou ředitelná barva.

Renovace starého zrezivělého plotu

Pokud jsou kovové části plotu poškozené, barva oloupaná a kov zrezivělý, je potřeba odstranit nejen barvu, ale také rez. Pro tento úkon se používá drátěný kartáč nebo vrtačka či úhlová bruska s nástavcem ocelového kartáče. Dočištění se provádí pomocí smirkových papírů. Starou barvu lze však odstranit také pomocí chemikálií, které barvu rozpustí.

Následně se povrch očistí a odmastí. Nový nátěr můžete nanášet v podobě vrstev:

  • antikorozní,
  • základová,
  • finální ochranná.

Je však možné si zakoupit ochranný lak na plot, který má zároveň antikorozní účinky. K sehnání jsou i materiály, které se nanesou přímo na rez a schnutím se rozvrství. Na povrchu následně vznikne ochranný lak.

Jakmile povrch očistíte, odmastíte a vysušíte, pusťte se co nejdříve do natírání. Proč? Protože koroze se může objevit znovu a velmi rychle. Stačí k tomu jen jeden vlhký den.

Práce certifikovaných lakoven

Moderní hliníkové ploty, přístřešky na auta a brány disponují povrchovou úpravou pomocí vypalované práškové barvy, která je velmi odolná proti poškození.

Co je to práškové lakování

Jedná se o moderní a ekologickou úpravu kovů. Práškové lakování je založeno na principu statického náboje, kdy se elektricky nabitá prášková směs pomocí stlačeného vzduchu nanáší na uzemněný předmět. Tento způsob zaručuje velmi dobrou přilnavost.

Po nanesení práškové směsi putuje plot do vypalovací pece, kde se prášek při teplotách 180–200 °C slije a vytvrdí. Tímto způsobem vznikne dostatečně silná, rovnoměrná a kompaktní vrstva, která je odolná nejen vůči otěru, ale také korozi a zvětrávání. Pro práškové lakování se používají kvalitní práškové barvy od certifikovaných dodavatelů.

Práškové barvy náleží do skupiny tzv. průmyslových nátěrových hmot. Jejich složení obsahuje směsi pryskyřic, pigmentů a dalších surovin, které se odrážejí na tvrdosti, lesku, matu nebo struktuře, kterou prášková barva vytvoří.

Nekonečná paleta barev

Naše základní kolekce barev nabízí celkem 15 nejoblíbenějších odstínů s povrchem s jemnou strukturou, které je možné mezi sebou i vzájemně kombinovat. Pokud by vašemu projektu neslušela žádná ze základních barev, můžete si vybrat z celé škály RAL barev přesně tu svoji.

Obrázek: Barvu si díky široké nabídce přizpůsobíte třeba odstínu fasády domu.

Unikátní povrchová úprava Albixon Decoral dodá oplocení netradiční vzhled. Spočívá v nanesení speciální práškové barvy a následné sublimaci inkoustu z transferové fólie, do které se předmět umístí. Díky fólii může mít hliníkový plot dekor dřeva, žuly, mramoru a dalších atypických materiálů. Na povrchové úpravy se vztahuje záruční doba v délce, která odpovídá jejímu typu.

Potřebujete poradit s výběrem nebo zjistit cenu?

Kontaktujte nás, jsme tu pro vás