Telefon: +420 725 994 779
Provozní doba: Po-Pá 08:00-16:00

Plot svépomocí nebo na klíč? Zjistěte, co je lepší

Plot ohraničuje pozemek s domem nebo zahradu a kromě bezpečnostní funkce plní také funkci estetickou. Záleží jen na vás, zda se rozhodnete pro betonové tvarovky, zděné či klasické drátěné ploty nebo dáte přednost modernímu hliníku. Výběr je vhodné přizpůsobit typu stavby, která se na pozemku nachází. Víte, jak plot postavit a jaká povolení potřebujete?

Stavět plot sám nebo si pozvat odborníky?

Plot si můžete postavit sami nebo se rozhodnout realizaci svěřit profesionálům. Pokud se rozhodnete pro první variantu, počítejte s tím, že vám zabere více času, který strávíte nejen stavbou, ale také zajišťováním potřebné dokumentace (pokud bude vyžadována).

V případě, že dáte přednost realizaci na klíč, ušetříte čas i hromadu starostí. Proč se pro tuto možnost rozhodnout?

  • Vaše nápady a požadavky konzultujete s odborníkem, který vám přispěje dobrou radou.
  • Můžete si vybrat jakkoliv náročné provedení.
  • Neztrácíte čas, který můžete věnovat své rodině.
  • Firma se může postarat také o likvidaci starého plotu.
  • Odborníci pracují s kvalitním materiálem a využívají ověřené postupy při realizaci.
  • Po dokončení dostanete na plot záruku.

Při realizaci na klíč se často využívá kompletní dodávka, která zahrnuje veškeré potřebné kroky. Firma zajistí plánování, předběžný návrh i rozpočet. Dále provede stavbu základů, výstavbu, montáž branky či brány včetně možnosti automatického otevírání a finální úpravu. Možná je rovněž domluva jen částečné dodávky. To znamená, že se můžete dohodnout například jen na provedení hlavních stavebních částí a podobně.

Určitě si budete klást otázku, kolik plot stojí.

Při realizaci na klíč o ceně rozhoduje více faktorů. Zohlednit musíte výběr materiálu, rozměry plotu včetně jednotlivých částí (sloupků, výplní), typ brány, možnost automatického otevírání a zavírání a podobně.


Obrázek: Součástí plotu může být i automatizace brány.

Oplocení a potřebná dokumentace

Při zjišťování, jak postavit plot, narazíte na dva administrativní procesy, které upravuje stavební zákon a se kterými byste se měli seznámit. Jedná se o územní a stavební řízení.

  • Územní řízení posuzuje typ dané stavby. Řeší to, zda je možné tuto stavbu umístit do daného území. Stavba musí být v souladu s územně plánovací dokumentací.
  • Stavební řízení se nezabývá tím, zda stavba na území může nebo nemůže stát. Řeší se její konkrétní podoba (například typ půdorysu). Toto řízení je více specifické a řeší se v něm detailnější podoba stavby.

1. Územní řízení

Při tomto procesu se zjišťuje, zda na vybraném území může stát stavba určitého typu. Řeší se, jaký vliv bude mít stavba na okolí.

Do konce roku 2017 jste pro stavbu oplocení potřebovali získat územní souhlas. Od roku 2018 jste však od tohoto kroku ve většině případů ušetřeni. Rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nepotřebujete, pokud splníte tyto podmínky:

  • výška plotu nepřesahuje 2 metry (v případě opěrných zdí nesmí tato část plotu přesáhnout výšky 1 metru),
  • plot nevede podél veřejně přístupné komunikace nebo podél veřejného prostranství (například silnice či chodníku),
  • oplocení stavíte v zastavěné nebo zastavitelné ploše,
  • plot se nenachází v památkově chráněné zóně.

Pokud některou z těchto podmínek stavba nesplňuje, je potřeba od stavebního úřadu získat územní souhlas. Nepovolenou stavbu byste museli odstranit nebo za ni zaplatit pokutu. Než se pro realizaci rozhodnete, raději navštivte stavební úřad, kde vám odborně poradí.

Stavebnímu úřadu musíte dodat nejen oznámení o stavbě, ale také údaje o vašem záměru. Jedná se o jednoduchý popis plotu a příslušné výkresy. Potřebovat budete stanoviska od příslušných orgánů, vlastníků veřejných komunikací a souhlas sousedů v případě, že stavba probíhá na hranici pozemku.

2. Stavební řízení

V případě stavby plotu nepotřebujete žádná stavební povolení. Nemáte ani povinnost realizaci ohlásit stavebnímu úřadu. Nemusíte tedy vyplňovat žádné formuláře a fáze stavebního řízení zcela odpadá.

Souhlas souseda

Pokud plot splňuje podmínky, při kterých není potřeba vést územní řízení, nepotřebujete souhlas souseda.

V případě, že při realizaci budete potřebovat využít i sousedního pozemku, souhlas vlastníka potřebovat budete. Souhlas může mít formu:

  • písemného prostého prohlášení – vlastník uvede, že s využitím svého pozemku souhlasí,
  • nepojmenovaná smlouva – například Dohoda o užití sousedního pozemku pro realizaci údržby a podobně. Zde bývá uvedena doba trvání, rozsah, způsob využití, způsob uvedení pozemku do původního stavu a tak dále,
  • ústní souhlas souseda – postačí v případě, že stavební úprava nevyžaduje oprávnění ze strany stavebního úřadu.

Forma vždy záleží na sousedských vztazích. Jak víme, tyto vztahy jsou velmi křehké a je rozhodně důležité dělat vše pro to, aby byly dobré. Nejlepším řešením je souseda podrobně informovat o tom, co se chystáte dělat a nabídnout mu způsob kompenzace.

V případě, že vám vlastník sousedícího pozemku nechce souhlas poskytnout, ale vy potřebujete provést stavební úpravu, abyste stavbu zachovali v dobrém technickém stavu, můžete se obrátit na stavební úřad nebo soud.

Stavební úřad může sousedům uložit podmínku, aby bylo provedení prací umožněno. Pokud na stavebním úřadě neuspějete, můžete se obrátit na soud, což je však mnohem dražší a časově náročnější varianta.

Jaký plot vybrat?

V současnosti existuje celá řada materiálů, ze kterých si můžete nechat plot postavit. Vybírejte proto nejen podle vzhledu, ale také podle celkového sladění s domem, délky životnosti, náročnosti na údržbu nebo podle požadovaných funkcí (bezpečnost, hluková bariéra).

Materiálové provedení a doba výstavby

Hliníkové ploty

Patří mezi nejbezpečnější. Hliníkové oplocení může být buď ryze praktické, nebo v atraktivním designovém provedení s ozdobným zakončením a podobně. Doba výstavby je spíše delší, počítejte s minimální dobou 8 - 10 týdnů dle náročnosti oplocení. Hliníkový plot je sice dražší, realizace trvá déle, ale vydrží vám celý život. Jeho předností jsou nulové nároky na údržbu po celou dobu životnosti.

Betonové ploty

Neboli plotové prefabrikáty. Plot můžete realizovat z plotových tvárnic a vybrat si, zda dáte přednost plné výplni například ve formě betonových panelů, nebo se rozhodnete pro lehčí provedení s plotovými sloupky a plotovou výplní.

Předností betonových panelů je především účinná zvuková bariéra, která například oddělí zahradu od rušné komunikace. Plotovou výplní mohou být plastové profily, které se vyrábějí z tvrzeného barevně stálého PVC. Mezi výhody patří bezúdržbovost a design napodobující například dřevo. Kromě plastových profilů můžete sáhnout i po výplni kovové či dřevěné.

Příprava základů potrvá několik dnů, jelikož nejdříve je potřeba vyhloubit díky na sloupky, které se následně zabetonují. Celkově stavba betonového plotu trvá zhruba do 2 týdnů.

Zděné ploty

Stavba vyžaduje základy v nezámrzné hloubce, pro realizaci se využívají cihly, tvarovky, bloky či kameny, které je potřeba omítnout, aby nedocházelo k rychlé degradaci materiálu. Stavební prvky se k sobě spojují pomocí malty, betonu nebo lepidel. Další možností je pouze zdění podezdívky a sloupků. Samotná plotová výplň může být dřevěná, kovová nebo plastová.

Tento způsob realizace plotu vyžaduje více práce, peněz i času, pokud se jej rozhodnete postavit sami. Jeho výhodou je dlouhá životnost.

Drátěné ploty

Jeho výhodou je rychlá realizace, nízká pořizovací cena a při dobré povrchové úpravě také dlouhá životnost. Proto je nejlepší zvolit plot, který je potažený plastem. Pravidelnou péči ve formě ochranných nátěrů budou vyžadovat jen sloupky. Nevýhodou těchto plotů je nižší stupeň soukromí i bezpečí.

Montáž plotu je jednoduchá a nenáročná. Plot se skládá jen z několika hlavních částí (kovové sloupky, vzpěry, plotového pletiva, napínacího drátu, napínáků, upevňovacích objímek a vazacího drátu. Postavit jej můžete prakticky kdekoliv.

Realizace potrvá zhruba 3 až 5 dní. Sloupky se do země se buď betonují, což je zdlouhavější postup, nebo upevňují pomocí vrutů, což se obejde bez kopání, betonování a povolávání techniky.

Dřevěné ploty

Díky svému vzhledu patří k nejoblíbenějším možnostem. Často se kombinují s dalším materiálem, kterým mohou být betonové nebo dřevěné sloupky. Sloupky je potřeba do země zabetonovat, což celkově prodlouží celou realizaci plotu. Upřednostnit však můžete dřevěné sloupky, které se ukotvují do pozinkovaných patek.

Stavba plotu je stejně jako u drátěného plotu jednoduchá a zabere vám jen několik dní. Počítat ovšem musíte s pravidelnou péčí ve formě ochranných nátěrů (lazur, olejů a laků).

Kamenné ploty

Na realizaci jsou nejnáročnější. Staví se buď klasicky tak, že se zdí nebo se kameny sypou do gabionů (drátěných plotových konstrukcí), ze kterých se postaví plot. Gabiony se vyrábí se ze speciálního antikorozního drátu a stojí na pevném štěrkovém podkladu nebo betonovém základu.

Pomocí gabionů můžete oplotit jak rovné, tak svažité pozemky. Předností plotu z gabionů je vysoká odolnost, nulová údržba a efektivní eliminace hluku. Životnost plotu se odhaduje zhruba na 60 let.

Živý plot

Pokud si nezakoupíte vzrostlé stromky, budete muset, podle druhu rostliny, čekat, než plot dosáhne požadované výšky. O stromky se musíte pravidelně starat (stříhat, zalévat, hnojit). Před pořízením je dobré se rozhodnout, zda chcete rostliny celoročně zelené nebo opadavé. V druhém případě se nevyhnete podzimnímu shrabávání listí. U živého plotu může trvat i několik let, než se dostane na vámi požadovanou výšku.

Obrázek: Dřevěné ploty patří k nejoblíbenějším, ale vyžadují pravidelnou údržbu.
Obrázek: Dřevěné ploty patří k nejoblíbenějším, ale vyžadují pravidelnou údržbu.

Potřebujete poradit s výběrem nebo zjistit cenu?

Kontaktujte nás, jsme tu pro vás

Nastavení cookies: Aby web fungoval, tak jak ho znáte

Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.

Upravit nastavení Odmítnout vše Povolit vše

Tyto cookies jsou nutné pro správné fungování našich webových stránek. Vždy aktivní.

Čím víc lidí má statistické cookies zapnuté, tím lépe můžeme naše stránky vyladit. Tyto cookies shromažďují informace o tom, jak lidé web používají, které stránky navštívili, na co klikají. a na které odkazy jsi klikla. Všechny informace, které soubory cookie shromažďují, jsou souhrnné a anonymní.

Díky marketingovým cookies třetích stran vám můžeme připomenout nabídky, které jste si prohlíželi na našich stránkách, i jinde na internetu. Když tyto cookies zakážete, reklam bude pořád stejně. Ovšem na věci, které vás nezajímají.

Zavřít